Karmimy Koncertowo!

 

kaczka barbarie

 

Oceniają nas Państwo systematycznie, czy to przy stoliku, czy poprzez TripAdvisor lub Opinie Google i Księgę Gości. Z tych wszystkich osądów mogliśmy wywnioskować kilka rzeczy:

  • jesteśmy restauracją bardzo drogą i zupełnie niedrogą
  • porcje mamy bardzo małe i bardzo duże
  • dania są niesmaczne lub wyjątkowe pod tym względem

Można powiedzieć, że Klienci zgadzają się co do jednego - trudno do nas trafić, ale tego nie tłumaczy frekwencja. Trudny orzech do zgryzienia.

Niezależnie od tego do której grupy Państwo należą, przedstawiamy nowe danie, które nie jest wynikiem żadnych kompromisów. Pierś z kaczki barbarie powstała z egoistycznych pobudek, sposób jej przygotowania daje satysfakcję nam - całej ekipie Restauracji U Petiego. Delikatne i soczyste mięso może konkurować ze wszystkimi zwierzakami, zwłaszcza podane na sosie z dużych i dorodnych, czerwonych malin, przyrządzonym na słodkiej wiśniówce i czerwonym wytrawnym winie przełamującym ten cały bukiet smaków i zapachów. Chciało by się rzec - Niech żyje kaczka! - ale to nie na miejscu. Po prostu zachęcamy wszystkich, którzy nie mieli doświadczenia z tym wyjątkowym mięsem, a także tych którzy już je docenili, by wspólnie z nami cieszyli się wyjątkowymi walorami tego dania. Polecamy!

Załoga Restauracji U Petiego. Karpacz, 10.01.2018